Secretariat: +40 356 179 440 / +40 771 656 233
Administrație: +40 356 178 802

O ZI A BUCURIEI

Așteptăm an de an cu emoție sărbătoarea școlii noastre, ziua în care putem să-i mulțumim Sfântului Antim Ivireanul pentru că ne iubește, ne-a îngăduit în ograda luminoasă peste care își revarsă bunătatea cu care ne îndrumă și ne ocrotește.

            Ne-am îmbrăcat în curățenia straiului popular, iar elevii teologi cuminți și impunători în veșmintele lor sobre ne-au impresionat în Sfânta Liturghie caldă și înălțătoare cu care am început această zi. A fost un prilej de comuniune și de recunoștință, dar și o chemare la a privi cu luare aminte la viața și moștenirea marelui ierarh, cărturar și martir al neamului nostru.

Sfântul Antim Ivireanul a fost un om al jertfei, al culturii și al adevărului. El a îmbinat lumina credinței cu frumusețea limbii române, lăsând în urmă tipărituri, predici și exemple de viețuire care și astăzi ne sunt izvor de inspirație. În vremuri grele, nu s-a temut să spună adevărul, ci și-a pus viața în slujba lui Hristos și a Bisericii, de aceea iubim modelul Sfântului Antim și ne dorim să ne fie o călăuză pe drumul formării noastre, să ne țină în iubirea de adevăr, în cultivarea frumuseții și a statorniciei în credință.

Mulțumim Părinților slujitori, elevilor teologi, dascălilor, copiilor noștri dragi și binecuvântați, mulțumim tuturor angajaților noștri care s-au străduit fiecare, după putere, să însenineze și să contribuie la frumusețea zilei Liceului Teologic Ortodox „Sfântul Antim Ivireanul” din Timișoara.

Director, prof. Adela Panait

Comments are closed.